هنگامی که در روزهای گرم تابستان از دست گرمای زیاد به منزل پناه می بریم هیچ چیز بیشتر از یک هوای خنک نمی تواند خستگی را از تن درآورد. یکی از دغدغه های زندگی امروزی به کارگیری روش هایی است که بتوان به کمک آن ها در مصرف برق کولر گازی صرفه جویی نمود و تا حد زیادی هزینه ها را نیز کاهش داد.یکی از مشکلات کولر گازی مصرف برق آن است. قطعاً اگر از کولر گازی به صورت بهینه استفاده شود علاوه بر افزایش طول عمر مفید دستگاه موجب می‌گردد که انرژی برق نیز به میزان کافی مصرف اسپیلت و کولر گازی با وجود تمام مزایایی که نسبت به انواع کولرهای آبی دارد برق بسیار زیادی مصرف می‌کند و همین موضوع باعث شده که بسیاری از مشتریان نسبت به خریداری و راه اندازی آن تردید داشته باشند.
باید توجه داشته باشید که با استفاده صحیح و اصولی از این دستگاه و همچنین استفاده از خدمات نگهداری و سرویس به موقع می توان تا حد زیادی در بهینه سازی مصرف برق در تاثیر گذاشت و علاوه بر این که در فصول مختلف از این دستگاه برای تامین انرژی سرمایشی و گرمایشی محیط های داخلی استفاده می گردد ، بتوان هزینه ها را نیز تعدیل نمود ، استفاده صحیح و اصولی از کولر گازی موجب می شود که نیاز به مراجعه به تعمیرگاه ها نیز کمتر شود و با نگه داری مناسب احتمال وقوع ایرادات در انواع اسپیلت کاهش یابد.

برای قیمت چیلر روی این لینک کلیک کنید.
عوامل موثر بر مصرف برق کولر گازی
مقدار انرژی مصرفی در کولرهای گازی تا به عوامل مختلفی است که مهمترین عوامل تاثیر گذار بر مصرف انرژی الکتریکی کولر های گازی می توان به محل نصب ، سرویس و نگهداری مناسب و تناسب ظرفیت برودتی کولر با فضای مورد استفاده(از لحاظ مساحت ، دما و رطوبت) اشاره نمود.
چگونه مصرف برق را کاهش دهیم
در تابستان معمولاً سه منبع عمده گرمای ناخواسته در منزل وجود دارد
1- گرمای هوای خارج از طریق سقف و دیوار هدایت می شود
2- گرمایی که از لامپ ها و لوازم خانگی انتشار می یابد
3- نور خورشید که از راه پنجره ها به داخل می تابد
برق مصرفی کولر های گازی همزمان با استفاده از لامپ های کم مصرف به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و درجه تنظیم دما(ترموستات) هستند لذا با توجه به اینکه بهترین درجه برودت منزل در فصل تابستان بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است باید از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خودداری کرد.
اتاق های خواب را از ۲۵ درجه سانتیگراد خنک تر نکنید.
استفاده بی مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق ، سماور ، لامپ رشته‌ای…. باعث افزایش بار گرمایی محیط می شود که این امر در زمان کار کولر گازی را جهت رسیدن به برودت مطلوب افزایش داده و در نتیجه منجر به مصرف بیش از اندازه انرژی الکتریکی در کولر گازی خواهد شد. بنابر این کارهایی نظیر پخت و پز و اتو کشی را در ساعاتی انجام دهید که گرمای هوا کمتر است.
هنگام روشن بودن کولر گازی از بکارگیری دستگاه رطوبت گیر بپرهیزید زیرا رطوبت گیر باعث افزایش حجم برودتی و کاربرد بیشتر کولر می شود به ازای هر درجه کاهش دمای ترموستات کولر حدود ۳ تا ۵ درصد از مصرف برق می توان کاست.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چیلر ساختمانی اینجا کلیک کنید.
چه نوع کولر گازی بخریم ؟
کولر های گازی به سه نوع کلی تقسیم می شوند و. کولر اسپلیت ، کولر پنجره ای و کولرهای ایستاده. البته مدل‌های دیگری با ساختارهای خاص هم وجود دارد اما از آنجایی که تنها از این سه مدل در مصارف خانگی و اداری استفاده می شود تنها به این سه مدل پرداخته ایم. هر کدام از این سه مورد مزایا و معایبی دارند که باعث می‌شود برای عده ای جذاب باشند و برای سایرین واقع جذابیت این شما و این هم سه مدل مورد نظر ما:
– کولر گازی پنجره ای نیاز به برق کشی جداگانه ای ندارد و تنها با وصل کردن کابل برق به پریز شروع به کار می‌کند. در این نیاز به سوراخ کردن دیوار و رد کردن لوله های مسی هم نیست پارچه کولر به سادگی درون پنجره جا می خورد و به سرعت آماده استفاده می‌شود قیمت پایین و قدرت خنک کنندگی زیاد از مزیت های اصلی این کولرها است و وزن زیاد و مصرف برق به شدت بالا در کنار ایجاد سر و صدا نقاط ضعف کولرهای پنجره ای به شمار می‌روند.
– نوع دوم کولر اسپیلت است. کولرهای اسپیلت قیمت بیشتری در مقایسه با کولرهای پنجره ای دارند اما مصرف برقش آن به مراتب کمتر است و در دراز مدت صرفه اقتصادی خود را نشان می دهند کولر های اسپلیت از دو تکه ی داخلی و بیرونی تشکیل شده اند که برای اتصال این تکه ها به یکدیگر که به هر کدام یک یونیت گفته می شود باید از لوله های مسی انتقال حرارت استفاده شود. معمولاً برای زیبایی بیشتر یونیت داخلی کاری می کنند که از لوله های مسی در معرض دید نباشند. به همین دلیل با ایجاد حفره هایی در روندی با لوله های مسی را از درون آن رد می کند سختی این کار و نیاز به باز کردن یونیت داخلی برای اتصال برق کولر از جمله دلایلی هستند که باعث می شود برای راه اندازی کولر های اسپلیت به یک نصاب حرفه ای و ماهر نیاز پیدا کنید.

– کولرهای ایستاده که کاربردهای خاصی دارند از این پول را یا در مصارف صنعتی استفاده میشود یا مصارف خانگی بسیار خاص. مصارف صنعتی شامل مکان های عمومی پر رفت و آمد می‌شوند آن دسته از کاربرانی که امکان نصب کولر پنجره ای ندارند یا به دلیل مستاجر بودن اجازه دخل و تصرف در دیوار منزل مسکونی را ندارند هم ممکن است به ناچار به سمت این کولرها سوق داده شود.

برای خرید چیلر صنعتی اینجا کلیک کنید.

  چگونگی بهره برداری بهینه از کولر گازی و اسپلیت ها:

 در صورتی که مایل هستید در کنار بهره‌مندی از هوای خنک و مطبوع کولر گازی و اسپلیت هزینه برق مصرفی شما خیلی بالا نباشد و راه های تعمیر کولر گازی را بدانید می توانید دمای کولر را روی ۲۶ درجه سانتی‌گراد تنظیم نمایید در این صورت با وجود روشن بودن فن پنل داخل که مصرف برق آن بین ۱۵ تا ۳۰ وات است در بیشتر زمان‌ها کمپرسور دستگاه که بیشترین سهم را در برق مصرفی خود دارد خاموش خواهد بود. در اینجا مجدد  یادآوری می نماییم قرار داشتن پنل داخلی مستقیماً  روبه‌روی محل نشستن ساکنین نیز کمک موثری بر تامین هوای خنک محل مورد نیاز می نماید.

برای خرید چیلر اینجا کلیک کنید.

 اگر هنوز لامپهای آپارتمان خود را به لامپ‌های کم‌مصرف در تغییر نداده اید بدانید گرمای حاصل از لامپ های قدیمی تاثیر بسزایی در ایجاد گرمای مزاحم در ساختمان شما دارد و موجب افزایش زمان های کارکرد کولر اسپلیت و مصرف برق بیش تر می گردد بنابراین لازم است نسبت به تعویض آنها با لامپ‌های کم‌مصرف اقدام نمایید.

. اگر سطح پنجره ها نسبت به سطح کل واحد شما زیاد است و پنجره رو به شرق و خصوصا  روبه غرب را دارید توصیه می شود جهت جلوگیری از ورود تشعشع گرمایی در تابستان از پنجره های دو جداره یا پوشش های ضد حرارت و ضد uv روی سطح شیشه پنجره ها استفاده نمایید. این پوشش ها که به راحتی بر سطح شیشه قرار می گیرند یک بار برای همیشه خیال شما را از ورود تشعشع گرمایی در تابستان  و همچنین  تشعشع سرما در زمستان راحت می نماید.

. اما در خصوص پنجره های ساختمان ها بهترین گزینه استفاده از پنجره های upvc  شیشه های دوجداره و آنتی رفلکس می‌باشد. اگر در حال ساخت یا بازسازی ساختمان خود هستید بهتر است از پنجره های upvc استفاده نمایید زیرا این پنجره‌ها با جلوگیری از نفوذ هوای سرد و گرم و ورود صدا و غبار و ذرات معلق هوا باعث بیشترین آسایش و آرامش در محیط داخلی آبارتمان خصوصاً در شهرهای شلوغ و آلوده می شوند.

. بهتر است با مدیریت امور خانه ، استفاده از اجاق گاز ، اتو و دیگر لوازمی که موجب ایجاد گرما در فضای منزل می گردد را بین ساعات ۷ تا ۱۰ شب انجام ندهید. چرا که گرمای حاصله موجب افزایش زمان کار کولر گازی و اسپیریت و مصرف برق بیشتر می گردد.