کاربردهای سوله

به سازه های فلزی که طبق طراحی خاصی تشکیل می شود و شیب دار هستند سوله گفته می شود که این نوع سازه ها به دلیل اینکه بیشتر کاربرد صنعتی دارند از نظر طراحی با سایر سازه ها متفاوت هستند .

سوله ها دارای انواع مختلفی هستند مانند : انواع سوله هایی که در کارخانه ها کاربرد دارند،سوله هایی که برای مرغداری ساخته می شود ، ساخت سوله برای سالن های ورزشی ، سوله سازی برای فروشگاه های بزرگ و …..

سوله مرغداری

در طراحی و ساخت سوله ی مرغداری علاوه بر رعایت همه جنبه های فنی و عمرانی لازم است که  یک سری نکات را که در ساخت سوله مرغداری رعایت کنیم. ازجمله اینکه برای ساخت سوله مرغداری حتما باید به تهویه ی هوا در تابستان و زمستان توجه کنیم  تهویه هایی که برای سوله ی مرغداری به کار می رود در دو نوع هستند تهویه ی حداقلی و تهویه ی تونلی . از دیگر ویژگی هایی که برای ساخت سوله مرغداری باید رعایت کرد طراحی سر سالن فضایی است ، کاربرد سر سالن فضایی برای نصب هیتر ، تابلو برق مادر و … است . در دو سمت ورودی سوله ی مرغداری باید حوضچه ی آب قرار بگیرد این حوضچه ی آب صرفا برای خنک کردن هوای گرم در تابستان است . استانداری که برای ساخت مرغداری باید رعایت شود درعرض 1 و در طول 75 است .

سوله مرغداری

سوله سالن ورزشی

سوله سالن های ورزشی به صورت شیب دار ساخته می شود و برای ساخت سوله ها از قطعه های سنگین و نیمه سنگین استفاده می شود .

 قیمت سوله ها با توجه به مصالح و موادی که در آن به کار رفته است متفاوت است و ساخت هر سوله با توجه به مواد و مصالح به کار رفته در آن هزینه های مختلفی را در بر دارد .

سوله هایی که کاربری ورزشی دارند بسیار وسیع و بزرگ هستند و در انواع و اقسام شکل ها طراحی و ساخته می شوند .

 دراین نوع سوله ها باید تهویه هوای خوبی در نظر گرفت .

سوله سالن انبار

در سوله سازی با کاربری انبار از اتصالات پیچ و مهره باید استفاده شود ، وزن این نوع از سوله ها به دلیل ستون هایی که در وسط آن تعبیه شده است سبک می باشد و از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه است . کف این نوع از سوله ها را با بتن نرم می پوشانند و برای پوشش بدنه باید ازساندویچ پنلی استفاده کرد که استفاده از این نوع ساندویچ پنلی باعث می شود که سوله سبک تر شود .

سوله سالن انبار

سوله سالن اجتماعات

برای ساخت سوله در سالن های اجتماعات ، محیط های علمی، دانشگاه ها و .. باید از سازه هایی که مقاوم هستند و درعین حال سبک ، استفاده شود .

این نوع ازسوله ها در اندازه های مختلف و در شکل های متنوع ساخته می شوند و قیمت این نوع از سوله ها با توجه به سازه هایی که در آن به کار رفته شده است ساخته می شود .

مزایای سوله

از مزایایی که می توان برای ساخت سوله از آن نام برد انعطاف پذیری سوله است .

هم چنین مصالح متنوعی را برای ساخت سوله می توان به کار برد ، در سوله سازی هم چنین می توان انواع مختلف سوله ها را با تنوع زیاد ساخت .

کاربرد سوله امروزه در اقتصاد بسیار زیاد شده است و از نظر برآورد هزینه بسیار مقرون به صرفه است .

از دیگر مزایایی که می توان در  ساخت سوله به آن اشاره کرد استحکام سوله است ، سوله ها از چنان استحکامی برخوردار هستند که در برابر  زلزله ، سیل و .. مقاوم هستند بنابراین می توان گفت که سوله ها از ایمنی بالایی برخوردار هستند . سوله سازی این قابلیت را دارد که سوله هایی در مقیاس بزرگ را ایجاد کنند .