پرینتر سه بعدی چیست ؟

پرینتر یا چاپگر سه بعدی دستگاهی است با فناوری جدید که این قابلیت را دارد تا فایل های سه بعدی را با استفاده از متریال های مختلف به اجسام سه بعدی تبدیل کند.

برای این کار با استفاده از نرم افزار مخصوص هر تصویری را به فایل سه بعدی تبدیل کنید. پرینتر های سه بعدی اکثر اجسام صنعتی ، جواهرات ، اسباب بازی و حتی اندام های مصنوعی را میتواند بسازد .

خرید پرینتر سه بعدی:

اگر کمی با پرینتر سه بعدی و کارهای خارق العاده ای که انجام میدهد آشنا شده باشید. حتما به فکر خرید این پرینتر افتاده اید. برای خرید پرینتر چون انواع متفاوتی دارد و همچنین فروشگاه های متعددی در ایران پرینتر سه بعدی می فروشند ، حتما دچار سردرگمی میشوید. ما به شما ویژگی هایی از پرینتر ها  را معرفی میکنیم تا در انتخاب پرینتر و خرید آن اشتباه نکنید.

۱٫انواع پرینتر سه بعدی:

پرینتر های سه بعدی انواع مختلفی دارند و بر اساس مواد اولیه ، دقت ، سرعت ، نوع تکنولوژی و خیلی موارد دیگر به مدل های مختلف تقسیم میشود.

پرینتر ها بر پایه فیلامنت

پرینتر بر پایه پودر

۲٫قیمت:

قیمت در پرینترهای سه بعدی رابطه مستقیمی با کیفیت محصول خروجی پرینتر دارد. نمونه های مختلف در کیفیت های متنوع وجود دارد که مدل اولیه آن که حرفه ای نیست به نسبت مدل کاملا حرفه ای آن ارزانتر است .برای کسانی که تازه میخواهند با پرینترهای سه بعدی کار کنند بهتر از مدل های گایین شروع کنند و بعد مدل حرفه ای آن را بخرند.

۳٫ساخت یا خرید پرینتر؟

کسانی که با پرینتر های سه بعدی سر و کار دارند معمولا افرادی با هوش و خلاق هستند و ممکن است دوست داشته باشند خودشان پرینتر سه بعدی دست ساز بسازند.که البته برای این افراد کار مشکلی نیست و فقط باید قطعات پرینتر سه بعدی مورد نیاز را از  فروشگاه پارت آیتک تهیه نمایند.

البته باید بدانید که پرینتر دست ساز کیفیت پرینترهای آماده را ندارند. ولی خب قیمت پایین تری دارد.

۴٫نکات ایمنی:

در مورد پرینتر های سه بعدی باید به این سه نکته توجه کرد.

داغ بودن پرینتر: باید توجه کنید که موادی که برای پرینتر استفاده میکنید از پلاستیک مذاب است و با صفحه کار داغ کار میکنید به خصوص برای پرینترهایی که محفظه ای ندارند و اطراف آن باز است.

مواد سمی:هنگام کار کردن با پرینترهای سه بعدی مواد سمی در فضا پخش میشود که برای احتیاط حتما از تهویه مناسب استفاده کنید.

مواد مناسب برای صنایع غذایی: از پرینتر های سه بعدی برای ساخت وسایل آشپزخانه استفاده میشود که ممکن است برای بدن ضرر داشته باشد پس بهتر است از پرینترهای سه بعدی برای ساخت وسایل آشپزخانه استفاده نشود

۵٫مواد مورد استفاده در پرینتر:

دو ماده اصلی که برای ساخت اجسام در پرینتر سه بعدی استفاده میشود ماده ی ABS  و PLA می باشد که هر دو پلاستیک محسوب میشوند . ولی همانطور که گفتیم ضرری ندارند.برای آشنایی بیشتر راجع به این مواد مقالات دیگر سایت را مطالعه کنید.