تهران بزرگ‌ ترین شهر و پایتخت ایران، مرکز استان تهران و شهرستان تهران است. جمعیت شهر تهران طبق سرشماری سال (۱۳۹۵) بالغ بر ۸٬۶۹۳٬۷۰۶ نفر و مساحت ۷۳۰ کیلومتر مربع بوده است. تهران بیست و پنجمین شهر پرجمعیت و بیست و هفتمین شهر بزرگ جهان به ‌شمار می ‌آید. این شهر دارای یک شبکه متراکم بزرگراهی و ۷ خط فعال مترو و چهار خط در حال ساخت است که همه روزه مسافران زیادی برای رسیدن به مقاصد خود از این خطوط استفاده می کنند.

این شهر در جنوب دامنه رشته‌ کوه البرز در ۱۱۲ کیلومتری جنوب دریای خزر واقع شده است و گردشگری تهران به دلیل نزدیکی به رشته کوه های البرز از شمال و توپوگرافی خاص خود، از حیث طبیعی، دارای علاقه مندان بی شماری است و بسیاری از مکان های بکر و طبیعی در تهران وجود دارد که هر گردشگری را به سمت خود می کشاند. بیشتر جاذبه های طبیعی تهران در شمال تهران و در دل رشته کوه های البرز قرار دارد؛ جایی که طبیعت بکرش زبانزد بوده و به هر قسمتی بنگرید آبشارها، دره ها و زیبایی دیگر خلقت خداوند را خواهید دید. در صورتی که دوست دارید از جاذبه های طبیعی تهران بیشتر بدانید اینجا را کلیک کنید.

تهران از نظر تاریخی نیز بسیار با شکوه است و تاریخ شکوفایی تهران به سال ۱۷۸۸ میلادی هنگامی که آقامحمدخان قاجار آن را به پایتختی برگزید، برمی‌گردد. سپس در روزگار رضاشاه پهلوی با شتاب بیشتری گسترش یافت و مردم بسیاری از استان ‌های پیراموش را جذب نمود. از دهه ۱۹۶۰ میلادی، مرکز جذب مهاجران زیادی از سراسر ایران بوده ‌است. از همین حیث گردشگری تهران از لحاظ تاریخی نیز دارای جاذبه های فراوانی بوده که علاقه مندان بسیاری دارد و حتی مردمانی از سایر کشورها برای دیدن این جاذبه های به تهران سفر می کنند. جاذبه های تاریخی تهران به خصوص در بافت مرکزی و اطراف بازار تهران، مکان های دیدنی بسیار زیبا و بدیعی برای علاقه مندان فراهم کرده است که می توانند برای ساعاتی در دل تاریخ سفر کنند.

این نکته را مد نظر داشته باشید که بهترین زمان برای بازدید از تهران عید نوروز است زیرا شهر بسیار خلوت بوده و همچنین می توانید از هوای دل انگیز پایتخت در کنار جاذبه های زیبای طبیعی، تاریخی، فرهنگی و ... و همچنین برنامه های ویژه نوروز که معمولا توسط شهرداری تهران انجام می شوند، لذت برید.

لازم به ذکر است که برای شناخت بهتر پایتخت و آشنایی با دیدنی های تهران مانند پارک های تهران به سایت اطلاعات جامع گردشگری تهران مراجعه کنید و از مطالب آن لذت ببرید.