نحوه جداسازی ژل ازبرگ آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورای خود را ارزیابی کنید. قبل از جدا کردن برگ ابتدا از بالغ بودن گیاه مطمئن شوید. یک آلوئه ورای سالم و بالغ از برگ های بزرگ و سبز آن قابل تشخیص است. طول این برگ ها حداقل می بایست ۲۰ سانتیمتر باشد. برگ های آلوئه ورا از مرکز به سمت بیرون رشد می کنند و در واقع برگ های پیرامونی قدیمی ترین، بزرگترین و غنی ترین برگ های گیاه می باشند.

نحوه جداسازی ژل ازبرگ آلوئه ورابرگ های رسیده را ببرید

با توجه به مقدار ژلی که احتیاج دارید برگ ها را جدا کنید. یکی از برگ های بیرونی را انتخاب و به وسیله یک چاقوی تیز برگ را از پایین گیاه جدا کنید. برگ های بریده شده دیگر رشد نمی کنند ولی گیاه آلوئه ورا همچنان به رشد و تولید برگ های جدید ادامه می دهد.

قبل از بریدن برگ از تیز بودن چاقوی خود  مطمئن شوید تا برگ صدمه نبیند.

برگ بریده شده را تمیز کنید

 هنگامی که برای اولین بار برگ را از قسمت ژله دار آن می برید مایع لزج زرد رنگی از آن شره می کند. برای اینکه این مایع کاملا از برگ خارج شود برگ را در حالی که قسمت بریده شده آن در پایین باشد، بصورت عمودی در یک ظرف قرار دهید. اکنون با یک ظرف آب برگ را بصورت عمودی از بالا به پایین بشوئید.

مایع تولید شده در این مرحله شیره زرد رنگی به نام لاتکس آلوئه وراست. این مایع ژل آلوئه ورا نیست و بهتر است هرگز با ژل مخلوط نشود چرا که خصوصیات ملین کننده دارد و ممکن است باعث اخلال در سیستم گوارش شما شود.

نحوه جداسازی ژل ازبرگ آلوئه ورا

قسمت بالایی برگ را ببرید و دور بیندازید

چراکه خارج کردن ژل از این قسمت بخاطر نوک پیکانی شکلش نسبت به سایر قسمت ها مقرون به صرفه نیست.

اکنون عمل شستشو را مانند قبل در بالای برگ تکرار کنید تا دوباره شیره زرد رنگ ار آن خارج شود.

با توجه به اندازه برگ ممکن است شما راه حل بهتر را در این ببینید که قسمت ضخیم برگ را به تکه های کوچکتری تقسیم کنید و برگ را در جهت عمودی، افقی یا هر دو ببرید و ژل را خارج کنید.

نحوه جداسازی ژل ازبرگ آلوئه ورا

کناره های سفت برگ را ببرید

برای دسترسی به ژل آلوئه ورا شما باید ابتدا کناره های سفت و سخت برگ را ببرید و دور بیندازید. در حین بریدن این قسمت ها مراقب دستان خود باشید.

قبل از بریدن گوشه های برگ از خشک بودن برگ ها اطمینان حاصل کنید چرا که برگ های خیس ممکن است باعث سر خوردن چاقو و منجر به حوادث احتمالی شوند.

هنگام بریدن گوشه ها سعی کنید آن ها را تا حد ممکن باریک ببرید تا ژل زیادی از دست ندهید.

نحوه جداسازی ژل ازبرگ آلوئه ورا

لایه های بالایی و پایینی را جدا کنید

برگ را روی یک تخته برش صاف قرار دهید و با چاقو با دقت پوست سبز رنگ و نازک برگ را جدا کنید. اکنون چاقو را بین پوست برگ و ژل شفاف حرکت دهید و ژل را از پوست برگ جدا کنید. اگر مقداری از زل روی برگ جا ماند این حرکت را تکرار کنید.

اگر بخاطر خطرات احتمالی نمی خواهید از چاقو استفاده کنید، می توانید از پوست کن میوه به جای چاقو استفاده کنید.

نحوه جداسازی ژل ازبرگ آلوئه ورا

ژل را خارج و از آن نگهداری کنید

هم اکنون شما تکه های ژل شفاف را در اختیار دارید. اگر قسمت هایی از برگ به ژل چسبیده بود می توانید آن را با چاقو جدا کنید. همچنین برای نگهداری راحت تر می توانید ژل ها را به تکه های کوچکتر تقسیم نمائید.

بهتر است ژل ها را ۲-۳ مرتبه بشوئید تا از عدم وجود لاتکس در آنها مطمئن شوید.

می توانید ژل های باقیمانده روی برگ را با یک قاشق جدا کنید.

تکه های ژل را در لیوان یا ظرف های کوچک بدون آب نگهداری کنید.

نحوه جداسازی ژل ازبرگ آلوئه ورا