امروزه بسیاری از خانواده ها که فردی بیمار در بین خود دارند،به دلیل هزینه های زیاد بیمارستانی ، ترجیح میدهند که از فرد بیمار در خانه مراقبت کنند.

مراقبت از بیمار در منزل علاوه بر کاهش هزینه ها ، مزیت های دیگری هم دارد.اقدمات مراقبتی در منزل توسط افراد خانواده و یا پرستار ، با کیفیت بهتری نسبت به بیمارستان انجام میشود و این امر باعث میشود که فرد بیمار خیلی زودتر سلامتی خود را به دست بیاورد.

بیمارستان خود کانون عفونت است که با انتقال فرد از بیمارستان به خانه و مراقبت از آن در منزل میتوان از خطر مبتلا شدن فرد به عفونت های بیمارستانی جلوگیری کرد.

از دیگر فواید مراقبت از بیمار در منزل میتوان به راحتی و آسایش بیمار در منزل اشاره نمود.

البته برای مراقبت از بیمار در منزل باید تجهیزات و امکانات زیادی فراهم شود که از مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

  • دستگاه فشار سنج
  • تشک ضد ضخم بستر
  • تخت بیمارستانی
  • دستگاه سنجش قند خون
  • لگن بیمار
  • وسایل کمک حرکتی

تجهیزات مورد نیاز بیمار در منزل

تشک ضد زخم بستر

اگر بیماری در خانه دارید که توانایی حرکت ندارد ، باید برای او تشک ضد زخم بستر تهیه کنید.چرا که خوابیدن به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت ، باعث ایجاد زخم هایی در بدن میشود که برای بیمار مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت.

تخت بیمارستانی

استفاده از تخت بیمارستانی ، فقط مختص مراکز درمانی و محیط بیمارستان نیست.برای تامین نیازهای بیمار و رسیدگی بیشتر از وی در خانه ، به تخت بیمارستانی نیاز است.

بهترین تخت برای نگهداری از بیماری که توانایی حرکت ندارد ، تخت بیمارستانی لگن خور است.بیماری که روی این تخت قرار میگیرد ، دیگر نیازی به سرویس بهداشتی ندارد. این نوع تخت باعث سهولت حال بیماران از نظر جسمی و روانی می شود.

البته برخی از تخت ها فقط مختص بیمارستان هستند و برای استفاده در منزل مناسب نیستند.مانند: تخت جراحی و تخت ICU /CUU

 اقدامات مراقبتی از بیمار در منزل

 اقدامات مراقبتی از بیمار در منزل

اقدامات مراقبتی از بیمار در منزل شامل موارد زیادی است.برخی از بیماران نمیتوانند حتی کارهای شخصی و روزمره خود را انجام دهند. در این صورت افراد باید به شخص بیمار در این امر یاری رسانند.

برخی از بیماران هم نیازمند مراقبت و رسیدگی های خاص پزشکی و تخصصی میباشند که برای این منظور میتوانیم از یک پرستار حرفه ای در حوزه خدمات پزشکی کمک بگیریم. انجام پانسمان ، وصل سرم ،  تزریقات ، کنترل علائم حیاتی ، نمونه گیری خون و ادرار و … از جمله اقداماتی هستند که برای انجام آنها به افراد با تجربه در این حوزه نیاز داریم.