ترموکوپل وسیله ای است که از دو فلز غیر هم جنس تشکیل شده است و زمانی که به محل اتصال دو فلز گرما داده شود جریان الکتریسیته تولید می شود.

ترموکوپل وسیله ای برای اندازه گیری و کنترل دماست که در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد.

با استفاده از ترموکوپل میتوان رنج وسیعی از دما را اندازه‌گیری کرد بطوریکه با هیچ وسیله دیگری اینکار انجام نمیشود.

برای ساخت ترموکوپل از فلزات و آلیاژهای مختلفی استفاده می شود که بر همین اساس این سنسوربه انواع مختلفی تقسیم بندی می شود.

ترموکوپل نوع K ، ترموکوپل نوع J ، ترموکوپل نوع E ، ترموکوپل نوع T ، ترموکوپل نوع N ، ترموکوپل نوع B,R,S از انواع ترموکوپل هستند که برای ساخت هر کدام از یک فلز و یک آلیاژ استفاده شده است.به عنوان مثال برای ساخت ترموکوپل نوع J از فلز آهن و آلیاژهای مس و نیکل استفاده می شود.

جهت اطلاع از چگونگی ساخت المنت روی لینک کلیک کنید.

انواع ترموکوپل

ترموموکوپل ها بسته به اینکه در چه جایی به کار می روند،اشکال مختلفی هم دارند به عنوان مثال برخی از سنسورها ها به صورت سیمی طراحی شده اند که اینگونه سنسورها برای اندازه گیری دمای زیر ۲۵۰ درجه سانتیگراد مناسب هستند.

سنسور ترموکوپل در مقایسه با سایر سنسورهای دمایی ،دقت بالاتر و همچنین قیمت مناسب‌تری دارد.

این سنسور برای اینکه بتواند رنج وسیعی از دما را اندازه‌گیری کند،بصورت خطی عمل می کند.

برای همین در گذشته برای خواندن مقدار دمایی ترموکوپل با مشکلاتی مواجه بودند.اما امروزه با پیشرفت علم و با استفاده از تجهیزات اندازه گیری چون PLC، میکروکنترلر و دیگر تجهیزات ، به راحتی می‌توان میزان دمای ترموکوپل را خواند.

جهت اطلاع از شرایط فروش المنت اینجا کلیک کنید.

کاربرد ترموکوپل

ترموکوپل برای اندازه گیری دماهای بالا در کوره های حرارتی بکار برده میشود.

از دیگر موارد کاربرد این وسیله ، میتوان به کاربرد آن در ساخت لوازم گازسوز مانند بخاری و اجاق گاز اشاره نمود.

از سنسور ترموکوپل جهت ایمن سازی تجهیزات گاز سوز استفاده می‌شود.زمانی که مثلا شعله اجاق گاز بدون قطع گاز در اثر عواملی مثل باد خاموش می شود، ترموکوپل وارد عمل شده و با قطع گاز ، مانع از انتشار آن در محیط می شود و اینگونه ایمنی وسایل گازسوز با این وسیله افزایش می‌یابد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و ارتباط با بهترین سازنده المنت صنعتی روی لینک کلیک کنید.